1210CC102KAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2 829
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
1000 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210CC102KAT1A
DigiKey Part Number
1210CC102KAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210CC102KAT1A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210CC102KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)