1206YC564KAZ2A
DigiKey Part Number
478-1206YC564KAZ2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206YC564KAZ2A
Description
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.56 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)