1206YC225K4Z2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1 800
Datasheet
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206YC225K4Z2A
DigiKey Part Number
478-KAF31GR71C225KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206YC225K4Z2A
Description
CAP CER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1206YC225K4Z2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)