1206AC682KAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1 480
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 68
6800 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206AC682KAT1A
DigiKey Part Number
1206AC682KAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206AC682KAT1A
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206AC682KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)