12066G226ZAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 4 029
Datasheet
22 µF -20%, +80% 6.3V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
12066G226ZAT2A
DigiKey Part Number
12066G226ZAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12066G226ZAT2A
Description
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)