12061C105M4T2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 393
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 15 652
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C105M4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM31GR72A105MUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C105M4T2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)