12061C102M4T4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4 049
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
1000 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C102M4T4A
DigiKey Part Number
478-KAM31BR72A102MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C102M4T4A
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12061C102M4T4A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)