0805ZC105KAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 140 579
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Similar
Taiyo Yuden
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805ZC105KAT1A
DigiKey Part Number
478-0805ZC105KAT1ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805ZC105KAT1A
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805ZC105KAT1A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)