0805YG105ZAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM21AV51C105ZUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AV51C105ZUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AV51C105ZUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YG105ZAT2A
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805YG105ZAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)