0805YC394JAT2A
DigiKey Part Number
478-10574-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10574-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10574-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YC394JAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805YC394JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)