08051C473K4T4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 501
Datasheet
TDK
In Stock: 0
Taiyo Yuden
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08051C473K4T4A
DigiKey Part Number
478-KAM21KR72A473KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08051C473K4T4A
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08051C473K4T4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)