0603ZC105JAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM15BR71A105JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15BR71A105JTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15BR71A105JTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603ZC105JAT2A
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603ZC105JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)