06035J1R1BAWTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1.1 pF Thin Film Capacitor 50 V 0603 (1608 Metric)
06035J1R1BAWTR
DigiKey Part Number
06035J1R1BAWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035J1R1BAWTR
Description
CAP THIN FILM 1.1PF 50V 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
06035J1R1BAWTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
1.1 pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±0.1pF
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)