06035C272KAT4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 8 004
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 5 864
Datasheet
Direct
Walsin Technology Corporation
Direct
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
In Stock: 190
Vishay Vitramon
2700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
06035C272KAT4A
DigiKey Part Number
478-06035C272KAT4ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035C272KAT4A
Description
CAP CER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06035C272KAT4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)