06031A240GAQ2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 39 855
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 3 406
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
24 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
06031A240GAQ2A
DigiKey Part Number
06031A240GAQ2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06031A240GAQ2A
Description
CAP CER 24PF 100V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06031A240GAQ2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)