0402ZD104JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 60 319
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
In Stock: 295
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
0.1 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
0402ZD104JAT2A
DigiKey Part Number
0402ZD104JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402ZD104JAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402ZD104JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)