0402YU2R2BAT2A
DigiKey Part Number
478-0402YU2R2BAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YU2R2BAT2A
Description
CAP CER MICROWAVE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402YU2R2BAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)