0402YD104JAT2A
DigiKey Part Number
478-11505-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11505-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11505-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YD104JAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402YD104JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)