0402YA300GAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
KEMET
KEMET
YAGEO
30 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402YA300GAT2A
DigiKey Part Number
0402YA300GAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YA300GAT2A
Description
CAP CER 30PF 16V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402YA300GAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)