04025A1R1CAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 9 917
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Upgrade
YAGEO
YAGEO
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
1.1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
04025A1R1CAT2A
DigiKey Part Number
04025A1R1CAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04025A1R1CAT2A
Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04025A1R1CAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)