0201YJ2R9BBWTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
2.9 pF Thin Film Capacitor 16 V 0201 (0603 Metric)
0201YJ2R9BBWTR
DigiKey Part Number
478-2737-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201YJ2R9BBWTR
Description
CAP THIN FILM 2.9PF 16V 0201
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0201YJ2R9BBWTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
2.9 pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Tolerance
±0.1pF
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)