STX-35061-4T
DigiKey Part Number
2092-STX-35061-4T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STX-35061-4T
Description
STEREO JACK 3.5MM 4 POLE 4P W/SW
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STX-35061-4T Models
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector Type
Phone Jack
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)