STPX-3501-3C-1
STPX-3501-3C-1
STPX-3501-3C-1
DigiKey Part Number
2092-STPX-3501-3C-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPX-3501-3C-1
Description
STEREO JACK PANEL MOUNT 3POS 3.5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPX-3501-3C-1 Models
Category
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder Eyelet(s)
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Features
Thread Lock
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Connector Type
Phone Jack
Contact Material - Plating
Tin
Gender
Female
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)