KUSBVX-AS1N-W30
DigiKey Part Number
2092-KUSBVX-AS1N-W30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBVX-AS1N-W30
Description
VERT USB A-TYPE RECEPTACLE WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-A (USB TYPE-A) USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSBVX-AS1N-W30 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
Kycon, Inc.
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tray
Voltage - Rated
30VAC