Image for KF88X-CC-37S-BRJ is not available
KF88X-CC-37S-BRJ
DigiKey Part Number
2092-KF88X-CC-37S-BRJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF88X-CC-37S-BRJ
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KF88X-CC-37S-BRJ Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C