K86X-CD-62P-BRJ
DigiKey Part Number
2092-K86X-CD-62P-BRJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K86X-CD-62P-BRJ
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62P VERT SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
K86X-CD-62P-BRJ Models
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
30VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C