SG73S1ETTP27R0D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2019-SG73S1ETTP27R0DTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SG73S1ETTP27R0D |
Description | RES 27 OHM 0.5% 1/8W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 27 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SG73S1ETTP27R0D Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |