SG73P2BRTTD8202D
DigiKey Part Number
2019-SG73P2BRTTD8202DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2BRTTD8202D
Description
RES 82K OHM 0.5% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 kOhms ±0.5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)