SG73P1JTTD5901D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2019-SG73P1JTTD5901DTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SG73P1JTTD5901D |
Description | RES 5.9K OHM 0.5% 1/3W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.9 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SG73P1JTTD5901D Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |