SG73P1JTTD1201F
DigiKey Part Number
2019-SG73P1JTTD1201FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P1JTTD1201FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P1JTTD1201FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1JTTD1201F
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/2W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73P1JTTD1201F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)