RN73R2BTTD56R2F50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
56.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RN73R2BTTD56R2F50
DigiKey Part Number
2019-RN73R2BTTD56R2F50TR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RN73R2BTTD56R2F50CT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RN73R2BTTD56R2F50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73R2BTTD56R2F50
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN73R2BTTD56R2F50 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)