RK73H2BTTD3000F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BTTD3000FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BTTD3000FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BTTD3000FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BTTD3000F
Description
RES 300 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H2BTTD3000F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)