RK73H2ATTD1502D is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
15 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73H2ATTD1502D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2ATTD1502DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2ATTD1502D
Description
RES 15K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73H2ATTD1502D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)