RK73H1JTTD61R9F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD61R9FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD61R9FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD61R9FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD61R9F
Description
RES 61.9 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
61.9 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD61R9F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)