RK73H1JRTTD3401D
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JRTTD3401DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JRTTD3401DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JRTTD3401DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JRTTD3401D
Description
RES 3.4K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
3.4 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1JRTTD3401D Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)