RK73G2BRTTD6651F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
6.65 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73G2BRTTD6651F
DigiKey Part Number
2019-RK73G2BRTTD6651FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G2BRTTD6651F
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)