RK73G2BRTTD6491C
DigiKey Part Number
2019-RK73G2BRTTD6491CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G2BRTTD6491C
Description
RES 6.49K OHM 0.25% 1/4W 1206
Detailed Description
6.49 kOhms ±0.25% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)