RK73B2BTTD1R1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 9 210
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 680
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 24
Stackpole Electronics Inc
1.1 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73B2BTTD1R1J
DigiKey Part Number
2019-RK73B2BTTD1R1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B2BTTD1R1JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B2BTTD1R1JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B2BTTD1R1J
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73B2BTTD1R1J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)