RK73B1ETTP620J
DigiKey Part Number
2019-RK73B1ETTP620JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B1ETTP620JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B1ETTP620JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1ETTP620J
Description
RES 62 OHM 5% 1/10W 0402
Detailed Description
62 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B1ETTP620J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)