2225Y5000224JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
0.22 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
2225Y5000224JDT
DigiKey Part Number
2225Y5000224JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y5000224JDT
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
2225Y5000224JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)