2225Y0500105MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
2225Y0500105MXT
DigiKey Part Number
2225Y0500105MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y0500105MXT
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Detailed Description
EDA/CAD Models
2225Y0500105MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)