2225J5000474KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
0.47 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
2225J5000474KXT
DigiKey Part Number
2225J5000474KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225J5000474KXT
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2225
Detailed Description
EDA/CAD Models
2225J5000474KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)