2220Y5000564KXT
DigiKey Part Number
1608-1180-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1180-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1180-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y5000564KXT
Description
CAP CER 0.56UF 500V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.56 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
2220Y5000564KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)