2220Y1K00474KXTWS2
DigiKey Part Number
1608-2220Y1K00474KXTWS2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2220Y1K00474KXTWS2CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2220Y1K00474KXTWS2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y1K00474KXTWS2
Description
CAP CER 0.47UF 1KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220Y1K00474KXTWS2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.177" (4.50mm)