2220J1000474JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
KEMET
0.47 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
2220J1000474JXT
DigiKey Part Number
2220J1000474JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220J1000474JXT
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2220J1000474JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)