1812Y2500564KST
DigiKey Part Number
1608-1812Y2500564KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812Y2500564KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Detailed Description
0.56 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812Y2500564KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)