1812Y1K50563KXTWS3
DigiKey Part Number
1608-1812Y1K50563KXTWS3TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1812Y1K50563KXTWS3CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1812Y1K50563KXTWS3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812Y1K50563KXTWS3
Description
CAP CER 0.056UF 1.5KV X7R 1812
Detailed Description
0.056 µF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812Y1K50563KXTWS3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.126" (3.20mm)