1210J5000561KDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
560 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210J5000561KDT
DigiKey Part Number
1210J5000561KDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J5000561KDT
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210J5000561KDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)