1206Y5000153KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
0.015 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206Y5000153KXT
DigiKey Part Number
1206Y5000153KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y5000153KXT
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y5000153KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)