1206Y5000101FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
100 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206Y5000101FCT
DigiKey Part Number
1206Y5000101FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y5000101FCT
Description
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y5000101FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)